Poradnik

|

10 min. czytania)

|

July 10, 2023

Rozmiar stołu, a harmonia w domu: Dowiedz się, jak znaleźć odpowiednie proporcje!

Jak wybrać rozmiar stołu? - Wpływające czynniki i optymalne wymiary stołu

Kiedy planujemy zakup stołu, niezwykle istotne jest odpowiednie dobranie jego rozmiaru. W końcu stół to centralny element każdej jadalni, kuchni czy salonu, a jego wygląd i funkcjonalność mają kluczowe znaczenie dla codziennego użytkowania. Jak więc dobrać odpowiedni rozmiar stołu, aby spełniał nasze oczekiwania? Przedstawiamy praktyczne wskazówki i optymalne wymiary, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru.

Pomiar przestrzeni - kluczowy krok

Pierwszym krokiem przy wyborze rozmiaru stołu jest pomiar dostępnej przestrzeni, w której zamierzamy go umieścić. Zmierz długość i szerokość miejsca, aby mieć pełny obraz swojej przestrzeni. Pamiętaj, aby zostawić wystarczająco dużo miejsca wokół stołu, aby umożliwić swobodne poruszanie się. Przyjmuje się, aby w okolicach stołu było od 75cm do 120cm wolnej przestrzeni.

Liczba osób - decydujący czynnik

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest liczba osób, które będą regularnie korzystać ze stołu. Jeżeli na co dzień jest mniej osób, warto zdecydować się na stół rozkładany. Na przykład, dla 4 osób stół o wymiarach 160x90 cm będzie wystarczający. Natomiast, jeśli chcemy zorganizować przyjęcie lub zaprosić większą liczbę gości, wystarczy go rozłożyć o dodatkowe 80 cm, a wtedy będziemy mieć stół o wymiarach 240x90 cm, który pomieści już około 8 do 10 osób. Taka opcja rozkładanego stołu pozwoli nam dostosować jego wielkość do konkretnych potrzeb i zapewnić odpowiednią przestrzeń dla naszych gości.

Przeznaczenie stołu - dostosowanie do potrzeb

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest przeznaczenie stołu. Zastanów się, jak głównie będzie on używany. Czy będzie służył do spożywania posiłków, czy też będzie pełnił funkcję biurka czy stołu konferencyjnego? W zależności od tego, możemy dostosować rozmiar i kształt stołu. Prostokątne stoły są praktyczne do jedzenia, zapewniając dużo miejsca na naczynia i sztućce. Okrągłe stoły sprzyjają lepszej komunikacji podczas spotkań, gdyż umożliwiają równomierne rozmieszczenie osób wokół stołu. Natomiast owalne stoły również doskonale nadają się do codziennego użytku, oferując przestrzeń i wygodę dla użytkowników.

Podsumowując, wybór odpowiedniego kształtu stołu zależy od jego przeznaczenia. Prostokątne stoły są idealne do spożywania posiłków, okrągłe sprzyjają komunikacji, a owalne stoły są również świetnym wyborem do codziennego użytku.

Proporcje i styl wnętrza - harmonijne dopasowanie

Kolejnym ważnym czynnikiem jest dopasowanie stołu do proporcji i stylu wnętrza. Upewnij się, że wybrany rozmiar stołu harmonijnie wpisuje się w całą aranżację pomieszczenia. Przemyśl również, czy chcesz, aby stół był większy od reszty mebli i stanowił centralny punkt, czy może wolisz, aby był bardziej dyskretny. Możemy Ci pomóc w wyborze odpowiedniego stołu! Skontaktuj się z nami, a nasz zespół projektowy z przyjemnością udzieli Ci fachowej porady i pomoże dopasować idealny stół do Twojego wnętrza.

Idealna wysokość stołu - kluczowa dla wygody

Nie zapominajmy również o wysokości stołu. Standardowa wysokość stołu jadalnianego wynosi zwykle około 75 cm. Jednakże, warto zwrócić uwagę na indywidualne preferencje i potrzeby użytkowników. Wygodna wysokość stołu powinna zapewniać swobodne siedzenie i komfort podczas spożywania posiłków. Należy również pamiętać, że wysokość stołu zależy również od krzeseł, które zamierzasz mieć przy stole. Pomiar dokładnych parametrów, takich jak wysokość krzeseł, pomoże Ci dostosować wysokość stołu według własnych preferencji.

W Tabell dokładnie dostosowujemy wysokość stołu według Twoich preferencji. Dzięki specjalistycznemu podejściu i indywidualnemu podejściu do każdego klienta, możemy zagwarantować optymalne dopasowanie i wygodę użytkowania stołu.

Optymalne wymiary stołów dla różnej liczby osób

Minimalna szerokość przy stole dla 1 osoby powinna wynosić 50cm, aby pomieścić talerz, sztućce i szklankę. Jeśli chcesz mieć dodatkowe akcesoria, zaleca się wybranie większego stołu o 5-20 cm z każdej strony.

Optymalna głębokość stołu dla osób siedzących naprzeciwko siebie to 100 cm. Zapewnia to wystarczającą przestrzeń dla każdej osoby na talerz i szklankę, a także miejsce na zastawę stołową i dekoracje.

Poniżej przedstawiamy optymalne wymiary stołów dla różnej liczby osób:

Stoły prostokątne:

 • Dla 4 osób: około 120-160 cm długości i 80 cm szerokości.
 • Dla 6 osób: około 160-180 cm długości i 80-90 cm szerokości.
 • Dla 8 osób: około 180-220 cm długości i 90-100 cm szerokości.
 • Dla 10 osób: około 220-260 cm długości i 100 cm szerokości.
 • Dla 12 osób: około 300 cm długości i 100 cm szerokości.
Ułożenie osób przy stołach prostokątnych bez i z rozkładaniem.

Stoły okrągłe:

 • Dla 4 osób: średnica około 95-110 cm.
 • Dla 6 osób: średnica około 120-140 cm.
 • Dla 8 osób: średnica około 150-160 cm.
 • Dla 10 osób: średnica około 170-180 cm.
Ułożenie osób przy stołach okrągłych bez i z rozkładaniem.

Stoły kwadratowe:

 • Dla 4 osób: około 90-100 cm szerokości.
 • Dla 6 osób: około 120-140 cm szerokości.
 • Dla 8 osób: około 140-160 cm szerokości.
 • Dla 10 osób: około 160-180 cm szerokości.
 • Dla 12 osób: około 180-200 cm szerokości.

Pamiętaj, że powyższe wymiary są jedynie wytycznymi i można je dostosować do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego wymiaru stołu jest kluczowy dla funkcjonalności i estetyki przestrzeni. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, pomierz dostępną przestrzeń, określ liczbę osób, zastanów się nad przeznaczeniem stołu oraz dopasuj go do proporcji i stylu wnętrza. Pamiętaj, że optymalne wymiary stołów różnią się w zależności od liczby osób i kształtu stołu. Dzięki tym wskazówkom będziesz w stanie dokonać świadomego i trafnego wyboru stołu, który spełni Twoje oczekiwania i doskonale wpisze się w otoczenie Twojego domu. Zapewnienie odpowiedniego rozmiaru stołu przyczyni się do komfortu i satysfakcji z użytkowania przestrzeni jadalnianej.

Bądź na bieżąco!

Chciałbyś otrzymywać powiadomienia o najnowszych promocjach i wpisach na naszym blogu? Zapisz się do naszego newslettera.

Powiązane artykuły

Te artykuły również mogą ci się spodobać:

Kolejne wpisy wkrótce.

Chciałbyś się
z nami skontaktować?

Potrzebujesz pomocy w wyborze mebli? Masz dodatkowe pytania? Wystarczy, że wypełnisz formularz.

Obsługa klienta dostępna pon.-pt. od 8:00 do 16:00.
Odpowiedź otrzymasz maksymalnie w 24h.
Konsultacja jest zawsze bezpłatna.

Napisz do nas: kontakt@tabell.eu.
zadzwoń do nas: 571 917 108 lub wypełnij poniższy formularz.

Dziękujemy za przesłanie formularza! Otrzymaliśmy Twoje zgłoszenie.
Ups! Coś poszło nie tak :c
Przesyłając ten formularz, potwierdzasz, że przeczytałeś i akceptujesz politykę prywatności oraz regulamin.