Poradnik

|

4 min. czytania

|

September 22, 2022

Stół olejowany czy lakierowany?

Pytanie, które słyszymy przy każdym zamówieniu, czyli jak zabezpieczyć stół? A bardziej czym zabezpieczyć stół. Drogi są tutaj dwie, twardy wosk olejny lub lakier poliuretanowy. Poniżej opiszemy wam każdy z nich, dzięki temu będziecie w stanie podjąć decyzję samodzielnie w oparciu o swoje preferencje.

Stół olejowany

Olej rozprowadza się stopniowo, cały czas zgarniając jego nadmiar i nie dopuszczając do zaschnięcia i wytworzenia się skorupy. Zalety olejowanych stołów to uzyskanie antystatycznej powierzchni, która jest mniej śliska niż lakierowana. Poza tym powstałe na stołach zarysowania są znacznie mniej widoczne niż na powierzchni lakierowanej, a te drobne po jakimś czasie mogą się zabliźnić. Poważniejsze uszkodzenia można usunąć, przeprowadzając częściową renowację, co w przeciwieństwie lakierowania jest niemożliwe.

Jak wygląda proces renowacji?

Wystarczy potraktować uszkodzony fragment drewna papierem ściernym o gradacji 150, wyszlifować miejsce, w którym zauważyliśmy rysy lub przetarcia i nałożyć olej z puszki wałkiem. Nadmiar należy zetrzeć szmatką i poczekać aż wyschnie. Proces ten jest dziecinnie prosty i nie wymaga wyspecjalizowanych umiejętności.

Z tego względu olej jest bardzo korzystnym wyborem, ponieważ nie ma konieczności zamawiania usług u specjalistów, w momencie kiedy pojawiają się jakieś uszkodzenia. Jak najbardziej można sobie samemu z tym poradzić. W taki sposób zabezpieczone olejem drewno pozostaje naturalne w dotyku, ponieważ substancja ta wnika w nie, nie tworząc dodatkowej warstwy na powierzchni.

Zalety:

 • powierzchnia przyjemna w dotyku,
 • olej nie zamyka porów drewna, przez co drewno oddycha,
 • olej powstaje na bazie naturalnych składników,
 • stół można samemu poddać renowacji w domowych warunkach,
 • powłoka stołu jest antystatyczna, nie łapie kurzu,
 • olej zabezpiecza drewno od wewnątrz,
 • olej podkreśla naturalne wybarwienie drewna.

Wady:

 • stoły olejowane wymagają okresowej konserwacji,
 • stół jest mało odporny na płyny,
 • olej wymaga częstej i starannej pielęgnacji przeznaczonymi do tego produktami.


Stół lakierowany

Niewątpliwe plusy zabezpieczania stołów lakierem to ich bardzo duża odporność na zabrudzenie i łatwa konserwacja, a ich renowacja może spokojnie odbyć się dopiero po kilkunastu latach. Najczęściej stosowane lakiery mają powłokę matową, półmatową lub półpołyskową. Mogą one zachować naturalny kolor i usłojenie drewna lub zmienić jego kolorystykę.

Natomiast przy konserwacji pojawia się większy problem, ponieważ zabezpieczone lakierem stoły mają również swoje wady. W przypadku gdy cokolwiek stałoby się ze stołem wykończonym lakierem np. pojawiłyby się mocne zarysowania lub przetarcia, człowiek nie jest w stanie sam sobie z nimi poradzić.

W takich sytuacjach przyjazd specjalnej ekipy do szlifowania i cyklinowania stołu jest nieunikniony. Należy nałożyć lakier, co powoduje zapylenie oraz duży smród, specyficzny i ostry zapach, czym charakteryzuje się właśnie lakier. Cena również nie jest najniższa i trzeba wykonać zabieg na całym stole. W takiej sytuacji stół najlepiej oddać na kilka dni do warsztatu stolarskiego w którym wykonany będzie zabieg renowacji blatu.

Na stołach zabezpieczonych lakierem, a w szczególności tych błyszczących, zarysowania stają się szybciej widoczne niż na stołach olejowanych.

Zalety:

 • nie wymagają konserwacji,
 • łatwo utrzymać stół w czystości,
 • chroni drewno przed ścieraniem,
 • tworzy grubą zewnętrzną powłokę, która chroni stół,
 • delikatnie odczuwalna struktura drewna pod palcem.

Wady:

 • brak możliwości renowacji w warunkach domowych,
 • jest to produkt syntetyczny,
 • drewno nie oddycha.

Podsumowanie

Różnice między olejem, a lakierem są bardzo duże. Jedno jak i drugie rozwiązanie jest bardzo popularne wśród naszych klientów. Wszystko zależy od własnych preferencji, jeżeli chcesz czuć prawdziwe drewno w dotyku, wybierz olej, ale pamiętaj o tym, że trzeba o niego stale dbać. Jeżeli natomiast zależy ci na odpornej powłoce i braku konieczności stałych renowacji, warto pokusić się o wybór lakieru. Podczas wyboru warto również wziąć pod uwagę aspekty techniczne takie jak: w jakich warunkach stół będzie pracował, jak często będzie użytkowany oraz z jakich materiałów zostanie wykonany.

Jeżeli nie wiesz jaki rodzaj zabezpieczenia stołu będzie dla Ciebie najlepszy, skontaktuj się z nami, nasz ekspert doradzi Ci, jaki rodzaj zabezpieczenia będzie idealny w Twoim wypadku. Zadzwoń do nas: 572 286 312, jesteśmy dostępni od poniedziałku do soboty od godz. 8:00 do 20:00.

Bądź na bieżąco!

Chciałbyś otrzymywać powiadomienia o najnowszych promocjach i wpisach na naszym blogu? Zapisz się do naszego newslettera.

Powiązane artykuły

Te artykuły również mogą ci się spodobać:

Kolejne wpisy wkrótce.

Chciałbyś się
z nami skontaktować?

Potrzebujesz pomocy w wyborze stołu? Masz dodatkowe pytania? Wystarczy, że wypełnisz formularz.

Obsługa klienta dostępna pon.-pt. od 8:00 do 20:00.
Odpowiedź otrzymasz maksymalnie w 24h.
Konsultacja jest zawsze bezpłatna.

Napisz do nas: kontakt@tabell.eu.
zadzwoń do nas: 571 917 108 lub wypełnij poniższy formularz.

Dziękujemy za przesłanie formularza! Otrzymaliśmy Twoje zgłoszenie.
Ups! Coś poszło nie tak :c
Przesyłając ten formularz, potwierdzasz, że przeczytałeś i akceptujesz politykę prywatności oraz regulamin.